Tuesday, October 14, 2014

Czas na aktywną fazę nauki

اليوم كنت أدرس قليلا اللفة العربية. أكملت دراستي الكتاب اللتي نشرتها جامعة كامبريدج عنوانه "Elementary Modern Standard Arabic". 
Po polsku będzie to brzmiało tak: Dzisiaj uczyłem się trochę języka arabskiego. Skończyłem studiowanie książki wydanej przez Uniwersytet Cambridge zatytułowanej "Elementary Standard Modern Arabic". Kolejny etap budowania bazy do dalszej nauki za mną. Co dalej? Jeszcze więcej nauki! Jako osoba, która nie zadowala się znajomością kilku podstawowych konstrukcji gramatycznych i niewielkiego zasobu słów, mam świadomość, że prawdziwa nauka właściwie jeszcze przede mną. Bo po co mi znajomość zasad gramatyki, jeśli nie będę umiał ich stosować w praktyce. Co mi po wzbogacaniu słownictwa, jeśli nie będę umiał aktywnie z niego korzystać.

Mam nadzieję, że kroki podjęte w ciągu ostatnich tygodni przyniosą spodziewane rezultaty. Mam na myśli m.in. organizowane przeze mnie tzw. hangouty językowe na Google+, czyli regularne konwersacje, właśnie po arabsku. Nie byłbym w stanie wiele poćwiczyć, gdyby nie pomoc moim nowych przyjaciół z Arabii Saudyjskiej i Iraku. Mam tylko nadzieję, że nadal będą mieli tyle cierpliwości co dotychczas.

Drugim projektem, który dopiero raczkuje jest tzw. społeczność, którą utworzyłem na G+, mianowicie Arabic Language Community. Choć na razie niewiele się tam dzieje, mam nadzieję, że z biegiem czasu coraz więcej osób będzie traktowało ALC jako swoje miejsce do dzielenia się wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z nauką arabskiego. Ma to być również miejsce, gdzie można będzie uzyskać odpowiedź na wątpliwości związane z tym językiem. Czy pomysł chwyci, zobaczymy w najbliższych tygodniach, a raczej miesiącach.

Chciałbym, żeby kolejny etap nauki arabskiego był "fazą aktywną", czyli taką, podczas której coraz większą część nauki będą zajmowały aktywne formy, takie jak mówienie, pisanie czy rozwiązywanie ćwiczeń. Życzcie mi powodzenia...

Link do najbliższego hangouta arabskiego można znaleźć TUTAJ

Ten post można przeczytać również po angielsku
Share:

1 comment:

  1. Dwóch kolegów rozmawia:
    - Pożycz mi sto złotych.
    - Proszę bardzo, życzę ci sto złotych.

    حظا سعيدا

    ReplyDelete