Friday, August 15, 2014

Hindi po krótkiej przerwie z książką "Outline of Hindi Grammar"

Po prawie miesięcznej przerwie w nauce Hindi wróciła mi motywacja. Żeby ją podtrzymać sięgnąłem po kolejną książkę, mianowicie "Outline of Hindi Grammar" ("Zarys gramatyki Hindi) autorstwa R.S. McGregora. Czekała sobie cierpliwie na półce, aż do dzisiaj. Jak napisano na tylnej okładce: "Ta klasyczna książka jest zwięzłym wprowadzeniem do podstaw gramatyki współczesnego Hindi, ale jest także przydatna tym, którzy chcą poprawić swoją znajomość tego języka".

Kupiłem tę książkę podczas wakacji w Indiach jakiś czas temu. To trzecia edycja, poprawiona i poszerzona. Nie jest to typowa książka do gramatyka jako że zawiera wiele ćwiczeń materiału, o którym czytamy. Jest także klucz do ćwiczeń, można więc sprawdzić, czy wykonaliśmy je poprawnie. Są tutaj także, co jest nowością w tym wydaniu, ćwiczenia obejmujące czytanie i słuchanie, co czyni tę książkę jeszcze bardziej użyteczną. Ćwiczenia te mają pomóc uczącemu się utrwalić posługiwanie się językiem mówionym i pismem.

Wszystkie przykłady i ćwiczenia są zapisane w Devanagari, jak również w transliteracji na angielski, są one również przetłumaczone. Jednak... Jak mówi tytuł, jest to zarys gramatyki, więc nie spodziewajcie się bardzo dokładnego objaśnienia każdego zagadnienia gramatycznego, jakie przyjdzie wam do głowy. Każdy punkt jest zilustrowany kilkoma krótkimi przykładami, żeby dać czytelnikom pojęcie, o czym jest mowa. Jeśli ktoś potrzebuje lub chce czegoś więcej, muszę poszukać uzupełniającej pozycji.

R.S. McGregor był filologiem języka Hindi, gramatykiem, historykiem literatury, tłumaczem i leksykografem. Studiował Hindi w Anglii i w Indiach. Uczył tego języka na Uniwersytecie w Cambridge od 1964 do 1997. Był redaktorem bardzo cenionego słownika Oxford Hindi-English Dictionary.

Ten tekst można przeczytać również po angielsku
Share:

0 komentarze:

Post a Comment