Saturday, July 5, 2014

Czas na ćwiczenie trybu subjuntivo

Rzadko piszę tutaj o hiszpańskim, mimo że jest to mój "najulubieńszy" język. Przyznaję, że rzadko uczę się w pełnym tego słowo znaczeniu, raczej czytam, słuchać czy oglądam, żeby ciągle się osłuchiwać, wzbogacać słownictwo itd. Jednak od czasu do czasu, nawet jeśli dobrze zna się język, warto wrócić do podstawowych i dobrze znanych zagadnień. Tak jest i tym razem. Od wczoraj robię sobie solidną powtórkę trybu subjuntivo.

Polacy, którzy uczą się hiszpańskiego, na dźwięk słowa "subjuntivo" niemal dostają gęsiej skórki. Wmawia się im, że to coś czego nie ma w języku polskim, co jest bardzo trudne do opanowania. I tak, i nie.
Otóż, w języku polski jest tryb łączący, w właściwie jego odpowiednik, czy odpowiedniki. Część jego funkcji spełnia tryb przypuszczający, część rozkazujący, ale występuje on też w nazwijmy to "czystej" postaci.

Weźmy pod uwagę zdania takie jak:
Chcę, żebyś to zrobił
Chciałbym, żebyś poszła ze mną do kina
To nic innego, jak właśnie tryb łączący, czyli w gramatyce hiszpańskiej "subjuntivo".
Podane wyżej zdania, po hiszpańsku brzmią: 
Quiero que lo hagas
Quisiera que vengas conmigo al cine

Jak więc widać w podanym wyżej przykładach to co w języku hiszpańskim wyrażamy za pomocą "que" + odpowiednia forma subjuntivo, w polskim robimy za pomocą partykuły "żeby", "aby" + odpowiednia forma dawnego imiesłowu przeszłego = odpowiednia forma czasu przeszłego.

Oczywiście stosowanie trybu łączącego nie ogranicza się do tej przykładowej konstrukcji, jednak takie wyjaśnienie pokazuje, że nie trzeba się subjuntivo obawiać, a wystarczy zrozumieć, że nie jest to "nic nowego pod słońcem".

Wracając do książki, którą przerabiam, jest to pozycja "Tiempo para practicar el Indicativo y el Subjuntivo" którą przygotowała María Pilar Hernández Mercedes, a wydało wydawnictwo Edelsa. Grupo Didascalia S.A.; liczy 168 stron. Poza wyjaśnieniami stosowania subjuntivo, jest tutaj sporo ćwiczeń z kluczem (można więc szybko sprawdzić, czy dobrze je wykonaliśmy) oraz informacje na temat zgodności czasów.

Share:

0 komentarze:

Post a Comment