Tuesday, September 3, 2013

“Pilgrim in the Palace of Words” – fascynująca podróż

Tak wciągającej książki nie czytałem od wieków! „Pilgrim in the Palace of Words” (Pielgrzym w Pałacu Słów – książka nie została wydana w Polsce), napisana przez Glenna Dixona, przez prawie 300 stron zabiera czytelnika w podróż przez kilka kontynentów, od Tybetu i Kambodży po Fidżi i Francuską Polinezję, od Turcji po Peru, od Izraela po Alaskę. To nie tylko podróż przez doliny, góry, jeziora i morza, ale także przez kultury, zwyczaje i języki tak różne jak tybetański, tajski czy ojibwe i wiele innych, których nazw nie jestem nawet w stanie poprawnie napisać. A przede wszystkim, to książka o ludziach!

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie książki, Glenn Dixon publikował artykuły z podróży i na temat kultury w National Geographic Magazine, New York Post, Psychology Today i wielu innych. Podróżował do ponad 60 krajów, pracował nad wieloma filmami dokumentalnymi. Ma trzy stopnie naukowe, w tym magisterium w socjolingwistyce, jest konsultantem w dziedzinie języków przy Radzie Edukacji Calgary (Kanada).
“Pilgrim in the Palace of Words” jest jego pierwszą książką. Jest to pozycja niezwykle zabawna, ale i pouczająca. Dixon wykazuje gruntowną znajomość lingwistyki, jednak zamiast naukowego wykładu daje nam zabawną i wciągającą lekturę, niemal powieść przygodową! To wspaniała sposobność do „spotkania” ludzi, których spotkał i z którymi osobiście rozmawiał podczas swoich podróży. Wszystkie informacje są podane w bardzo zabawny, strawny sposób, czy jest to opis rytuałów i zwyczajów, czy też wyjaśnienie kwestii gramatycznych Aymara, który jest prawdopodobnie jedynym językiem, w którym pojęcie przeszłości i przyszłości jest wyrażane na odwrót niż w pozostałych językach – mianowicie przeszłość jest jakby przed nami, a przyszłość – za nami…

“Pilgrim in the Palace of Words. A Journey Through the 6,000 Languages of Earth”
(książka nie została wydana w Polsce)
Autor: Glenn Dixon
Język: angielski
Wydawca: Dundurn Press Toronto
Rok: 2009 (e-book)
Stron: 292

Ten tekst jest dostępny również w języku angielskim


Share:

0 komentarze:

Post a Comment