Wednesday, October 10, 2012

Mondo senza fine (Świat bez końca)

Jesień 1327 roku. Czworo dzieci: złodziejka, łobuz, mały geniusz i dziewczynka, która chce zostać lekarzem, wymyka się z katedry w Kingsbridge, żeby pobawić się w pobliskim lesie. Tam są świadkami morderstwa. Zaczyna się więc interesująco, a potem jest jeszcze bardziej ciekawie. Zostajemy z nimi przez kilkadziesiąt lat ich życia, które będzie wypełnione miłością, ale i nienawiścią, ambicją, chciwością, dobrocią, ale też chęcią zemsty. Akcja powieści „Świat bez końca” toczy się na ponad tysiącu stronach, nie tracąc ani na chwilę tempa.

To druga powieść Kena Folletta, którą przeczytałem. Pierwszą były „Filary ziemi”. „Świat bez końca” jest niejako jej kontynuacją, jednak opisuje wydarzenia, które rozgrywają się dwieście lat później. Nie ma więc bezpośredniej ciągłości akcji, tyle że jest ona osadzona w tym samym miejscu i dotyczy potomków bohaterów „Filarów…”. Tym razem oddałem się lekturze w języku włoskim. Była to więc dobra wprawka i okazja do poznania mnóstwa nowych słówek!

Głównym postaciami są:
*Caris – córka Edmunda Woolera, zamożnego handlarza wełną; można ją nazwać kobietą wyemancypowaną, nie chce wychodzić za mąż ani mieć dzieci; chciałaby zostać lekarzem; zostaje posądzona o czary i grozi jej stryczek;
*Merthin – uzdolniony architekt i budowniczy, syn zubożałego szlachcica, zakochany w Caris;
*Ralph – zwyrodnialec i morderca; marzący o władzy i nie cofający się przed niczym, by ją zdobyć;
*Godwyn – zakonnik, siostrzeniec Woolera; dzięki podstępom i intrygom zostaje przeorem klasztoru w Kingsbridge i zaczyna samowolne, okrutne rządy; nie waha się zdradzić tych, którzy pokładali w nim zaufanie;
*Gwenda – córka bezrolnego chłopa; walczy o zdobycie ukochanego Wulfrica, który próbuje odzyskać ziemię ojca; staje się obiektem nienawiści Ralpha, co naznacza całe życie jego i jego rodziny.

Podobnie jak w „Filarach ziemi”, tak i w „Świecie bez końca”, bohaterów są tłem do ukazania wydarzeń historycznych (wojny Anglii z Francją w XIV w.), a przede wszystkim procesów zachodzących w angielskim społeczeństwie, i to w różnych jego warstwach: wśród kleru, szlachty, ale też mieszczaństwa i biedoty wiejskiej.
Autor z charakterystycznym dla siebie mistrzostwem maluje obraz społeczeństwa, które z jednej strony jest przywiązane do ziemi, Kościoła i tradycji, a z drugiej strony – niektóre jednostki szukają nowych wyzwań, nie chcą przyjmować dotychczasowych wartości za pewnik, przeciwstawiają się zastanemu porządkowi.

Tytuł: „Mondo senza fine”
Tytuł oryginalny: „World without End”
Autor: Ken Follett
Wydawnictwo: Mondadori
Rok: 2008
Język: włoski; język oryginału: angielski
Stron: 1367

Więcej na temat Kena Folletta i jego książek można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej (w języku angielskim)
Ten tekst można przeczytać także w języku włoskim
Share:

0 komentarze:

Post a Comment