Thursday, July 26, 2012

Portugueses pelo mundo


To jeden z moich ulubionych programów nadawanych przez portugalską telewizję RTP: “Portugueses pelo mundo”. Przedstawia losy Portugalczyków, którzy wyjechali do innego kraju, czy to z powodów osobistych, czy zawodowych. Opowiadają o swoich wrażeniach i doświadczeniach, miejscach, w których mieszkają i pracują, ludziach, których poznali. Niezwykle interesujące jest to spojrzenie ludzi, nie-turystów, ale też nie-miejscowych na miejsca, które odwiedza z nimi ekipa telewizyjna.
Program wystartował w czerwcu 2010 roku. Dotychczas wyemitowano około 40 odcinków. Można je oglądać na kanale RTP1, ale też na kanale Internacional (z opóźnieniem). Serię opartą na identycznym pomyśle od 2009 roku kręci też telewizja hiszpańska - jej program nosi tytuł “Españoles en el mundo”. Program RTP jest jej adaptacją.

Wczorajszy odcinek (25 lipca 2012) poświęcony był Portugalczykom, którzy przenieśli się do Korei Południowej, a konkretnie do Seulu. Są wśród nich tak różne osoby jak: ksiądz, grafik komputerowy czy kuratorka.

Wraz z nimi mogłem odwiedzić m.in. wielkie targowiska tego miasta, świątynię Jogyesa, stadion olimpijski, deptak Yongno, ale też lokalne restauracje, klub karaoke, a nawet dzielnicę nocnych klubów. Dowiadujemy się, jak szybkim tempem biegnie życie tego wielkiego (ok. 11 mln mieszkańców) miasta, ale też jak odpoczywają jego mieszkańcy (wycieczka w góry położone w jego granicach czy wizyta w saunie).

Tego typu programy to z jednej strony okazja do poznania ciekawych miejsc, a z drugiej - ćwiczenie języka, jeśli akurat ktoś uczy się portugalskiego (jak to jest w moim przypadku).

Program ma swój oficjalny blog.


Share:

0 komentarze:

Post a Comment