Thursday, June 28, 2012

Light at the Edge of The World

Wade Davis, antropolog i odkrywca, ponad 30 lat podróżował wkoło globu, badając rośliny uważane w wielu kulturach za święte. Była to także doskonała okazja do poznania tradycyjnych kultur, ich sposobu życia, systemu wierzeń oraz zwyczajów. Swoje doświadczenia opisał w wielu książkach, jedną z nich jest “Light at the Edge of the World” (“Światło na krańcu świata)”. To jedna z najciekawszych książek, jakie ostatnio czytatem.

Opisuje w niej życie ludów w tak odległych miejscach jak kanadyjska Arktyka, lasy deszczowe na Borneo, wyżyny Tybetu, pustynie północnej Afryki. Jego opowieści prowadzą do jednego głównego wniosku. Tubylcy, postrzegani przez Europejczyków jako prymitywni i potrzebujący bardzo oświecenia, tworzyli w gruncie rzeczy bardzo rozwinięte i wysoce zorganizowane społeczności. Głównym problemem dla najeźdźców był inny system wierzeń i unikalna wizja życia. Mieli tylko jeden wybór: dostosować się do wartości “cywilizowanych” Europejczyków, Chińczyków, czy innych. Rezultatem był za każdym razem ten sam: ich sposób życia musiał ulec zmianie, doświadczenia jakich nabierali przez lata były nazywane zabobonami i musiały zostać porzucone, zwyczaje musiały zaniknąć.
Davis argumentuje, że przyjście białych ludzi prawie zawsze prowadziło to destrukcji starożytnego świata ze szkodą dla całej ludzkości. Wiele miejsca poświęca językom, które są unikalne, i które są skazane na zniknięcie, albo już zniknęły - na zawsze.

Książka jest bardzo sprawnie napisana. Ludzie i miejsca są tak żywo przedstawione, że wydaje się, że przenosimy się tam, gdzie rozgrywa się akcja. Bardzo polecam tę książkę nie tylko tym, których interesuje antropologia, ale też tym, którzy dużą wagę przywiązują do wolności umysłu, a także wszystkim miłośnikom języków obcych.

Tytuł: Light at the Edge of the World: A Journey Through the Realm of Vanishing Cultures
Autor: Wade Davis
Wydawca: Douglas & McIntyre Ltd., Vancouver, 2007
Stron: 224
Język: English

Oficjalna strona internetowa Wade’a Davisa: http://www.daviswade.com/
Share:

0 komentarze:

Post a Comment