Tuesday, June 26, 2012

Debiutancka powieść przyszłego noblisty

“Masażysta cudotwórca” autorstwa V.S. Naipaula to pełna humoru opowieść o świecie, w którym rządzi przypadek. Akcja rozgrywa się na Trynidadzie. Bohaterem jest Hindus, Ganesh Ramsumir, prosty, słabo wykształcony człowiek. Był marnym nauczycielem, marnym masażysta, aż zdecydował, że zostanie mistykiem cudotwórcą, znawcą hinduizmu. Właściwie przypadkiem został też politykiem, członkiem Rady Ustawodawczej i Wykonawczej.

Ganesh zwykł mawiać: "Czuję, że jestem stworzony do rzeczy wielkich ale nie wiem do jakich." Jego kariera zaczyna się od wydanej własnym sumptem książki będącej swoistym katechizmem hinduizmu. Nie odniosła ona sukcesu, ale dała mu sławę jako mistyk i uzdrowiciel ludzkich dusz.
“Masażysta cudotwórca” (1957) to pierwsza powieść Naipaula, przyszłego noblisty - jednego z moich ulubionych pisarzy. Już w tym debiutanckim dziele widać jego zmysł satyryczny i przenikliwe spojrzenie na mechanizmy kolonialnej rzeczywistości.
Autor zastrzega, że nie pisze o konkretnej osobie, a opisane w książce wydarzenia i osoby są fikcyjne. Niemniej jednak można sądzić, że prawdziwie oddaje stosunki panujące w hinduskiej społeczności na Trynidadzie, sam wszak z tego środowiska wyszedł. Zapewne to sprawia, że dialogi są pełne autentyzmu i humoru.
Książka w mistrzowski sposób pokazuje mentalność ludu kolonii, który oderwany od ojczyzny, stara się kultywować tradycje, jednocześnie oddalając się od nich. Autor uświadamia nam, jak łatwo jest kierować niewykształconymi ludźmi, którzy często wierzą we wszystko i są zmienni jak chorągiewki na wietrze. To dlatego możliwa była błyskotliwa kariera Ganesha, który wykorzystując najprostsze metody - a co ciekawe: nie idąc po trupach - osiągnął szczyt.


Tytuł: Masażysta cudotwórca
Tytuł oryginalny: The Mystic Masseur
Autor: V.S. Naipaul
Tłumaczenie: Maria Zborowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza, Warszawa, 1979
Stron: 325


Więcej o V.S. Naipaulu można przeczytać na podstronie Nagrody Nobla (w języku angielskim)
Wpisy o jego książce "Indie": w języku polskim, angielskim oraz hiszpańskim
Wpis o jego książce "Maska Afryki": w języku angielskim oraz polskim
Share:

0 komentarze:

Post a Comment