Tuesday, March 6, 2012

„Służące” zaczynają mówić

Mississippi, lata 60. Eugenia, zwana przez otoczenie Skeeter, marzy o karierze pisarki, ale musi zdobyć doświadczenie. Zatrudnia się w lokalnej gazecie, gdzie ma pisać rubrykę z poradami gospodyni domowej. Nie ma o tym pojęcia, więc ma jej w tym pomóc czarnoskóra służąca sąsiadów. Skeeter, widząc jak traktowana jest Aibileen i jej koleżanki po fachu, postanawia napisać o tym książkę. Ukaże się pod tytułem "Służące". Ale nie będzie to łatwe zadanie, bo kobiety nie chcą mówić, bojąc się zemsty swoich białych pań.

W końcu Skeeter udaje się przekonać coraz więcej kobiet i powstaje książka zawierająca ich zwierzenia, będąca zarazem obrazem amerykańskiego społeczeństwa tamtych czasów. Czy będzie początkiem zmian w tej społeczności? Film tego nie ukazuje, ważniejsza jest zmiana w samych czarnych, którzy zaczynają mówić o złym traktowaniu. Film ukazuje hipokryzję ówczesnej socjety, a także paradoks: mimo segregacji rasowej, większość białych, przynajmniej na południu miała czarnych służących, a ich dzieci często miały większą więź emocjonalną ze swoimi niańkami, a potem służącymi niż ze swoimi matkami. Kiedy jednak dorastały uczyły się, że muszą przeciąć te więzi i stać się takimi jak ich babki i matki. Zdarzały się wyjątki, jak właśnie Skeeter, której książka zapowiada zmianę. Bo właśnie ona miała odwagę i zdecydowała, że trzeba zacząć mówić głośno.

Filmów o segregacji rasowej w Stanach powstało wiele, ale żaden nie opowiadał tej historii w taki sposób jak „Służące”. Powstało kino można powiedzieć kobiece, ale nie tylko dla kobiet. Kino nie ukazujące brutalnych scen, a do takich jak wiadomo dochodziło. Tutaj ważniejsze jest pokazanie postaw i zachodzących zmian. Pokazanie, że niektórzy próbują tych zmian, ale zatrzymują się w pół drogi, inni zaś – są w swych dążeniach konsekwentni. Czasem ta konsekwencja wypływa z naszej natury, a czasem jest wywoływana przez zewnętrzne wydarzenia, które sprawiają, że mówimy „dość”. W filmie „Służące” czarne kobiety z Mississippi zdecydowały, że nadszedł czas, aby powiedzieć „dość”…

Tytuł: Służące (The Help)
Prod.: Indie, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2011
Czas: 146 min.
Reż. Tate Taylor
Wyst.: Emma Stone, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Octavia Spencer, Jessica Chastain

Oficjalny trailer filmu:Share:

0 komentarze:

Post a Comment