Sunday, February 26, 2012

Czas wojny – bajka o wojennym koniu

Oryginalny tytuł filmu „War Horse”, czyli „koń wojenny” bardziej oddaje klimat filmu niż tytuł przyjęty przez dystrybutora, chociaż oczywiście jego akcja toczy się podczas wojny. Tytułowego konia, Joeya, poznajemy podczas aukcji na targu. Kupuje go ambitny, ale bezradny farmer, który sam nie wierzy w jego możliwość pracy na roli. Koń staje jednak na wysokości zadania, dzięki Albertowi, synowi farmera. Kiedy wydaje się, że wszystko zmierza ku dobremu – tu właściwie zaczyna się film. Koń zostaje sprzedany i trafia na front, gdzie przyjdzie mu brać udział w wielu walkach na froncie we Francji.

Widzimy jak Joey przeżywa rozłąkę z dawnym panem, ale też jak bardzo przywiązuje się do nowego właściciela; jak dba o dobro swojego końskiego towarzysza – gotów jest za niego dać się zaprząc do ciągnięcia olbrzymiego niemieckiego działa. W szeregach armii poznaje, co znaczy rozłąka, cierpienie i śmierć bliskich. Odczuwa je niemal jak człowiek.
Historia Joeya jest dla Spielbega okazją do przyjrzenia się ludziom, którym przyszło walczyć o przetrwanie podczas wojennej zawieruchy, i to zarówno żołnierzom, jak i zwykłym cywilom. Postaci, którym przygląda się reżyser, wykazują pozytywne cechy charakteru, nie ważne, czy są Anglikami czy Niemcami. W ten sposób Spielberg chce pokazać, że owszem, wojna to zło – dowodzą tego piękne filmowane sceny batalistyczne, ale że byli też ludzie, którzy zachowali cechy świadczące o ich człowieczeństwie. Bardzo dobrze widaś to choćby w scenie, gdy angielski i niemiecki żołnierz wspólnie uwalniają zwierzę zaplątane w drut kolczasty. Ten fragment filmu wyciśnie z wielu widzów sporo łez...


Film jest dość długi, trwa ponad dwie godziny. Nie nudziłem się jednak ani przez chwilę. Muszę przyznać, że choć nie lubię zanadto filmów wojennych, to ten obejrzałem z przyjemnością. Cóż z tego, że miejscami jest ckliwy, powiedziałbym nawet cukierkowy. Ta historia ma prawo być opowiedziana w taki sposób – nie chodzi tu przecież o toczenie wojny; o to, kto wykaże się większym męstwem ani nawet o to, kto wygra, a kto przegra. Ważne są losy Joeya – zwierzęcia, które zostało zmuszone do udziału w wojnie.

Tytuł: Czas wojny (War Horse)
Prod.: USA
Czas: 146 minut
Reż.: Steven Spielberg
Wyst.: Jeremy Irvine, Peter Mullan, Emily Watson, Niels Arestrup

Oficjalny trailer filmu:

Share:

0 komentarze:

Post a Comment