Wednesday, December 14, 2011

Tajlandia (2011): Wstęp

TEXT AVAILABLE ALSO IN ENGLISH


Te wakacje były połączeniem rozsądku z chęcią zwiedzenia miejsc, gdzie jeszcze nie byłem. Azja południowo-wschodnia jest częstym celem wojaży Polaków, było tam wielu moich przyjaciół, którzy opowiadali jak bardzo zachwyciła ich Tajlandia czy Malezja. Na dodatek niektóre z moich szczepień są ważne przez cztery lata. Na razie więc wybieram miejsca, gdzie mogą się przydać. Co prawda, żadne z nich nie jest obowiązkowe w przypadku Tajlandii, ale lepiej dmuchać na zimne.


Bilety w Austrian Airlines do Bangkoku kupiłem (moi znajomi również) już kilka miesięcy temu. Potem wpadliśmy na pomysł, żeby przy tej okazji zwiedzić jeszcze Malezję i Kambodżę. Udało nam się w miarę tanio upolować bilety na przeloty w malezyjskich liniach niskokosztowych Air Asia.
Potem kilka miesięcy wyczekiwania, sprawdzania co warto zobaczyć, tworzenia naszego własnego miniprzewodnika i... nagle informacje we wszystkich dziennikach, że w Tajlandii jest powódź. Nie mogliśmy jednak oddać naszych biletów, więc polecieliśmy. Trochę się tej podróży obawialiśmy, w ostatniej chwili zmieniliśmy nieco trasę, przesuwając pobyt w Bangkoku z pierwszych dni na później, jadąc za to do cieszącego się złą sławą miasta Pattaya.

Warto wiedzieć: różności

*Tajlandia jest sporo większa od Polski. To kraj o powierzchni 514 tys. km kw., zamieszkuje ją 64 mln ludzi.
*Obywatele polscy od paru miesięcy nie potrzebują wiz na wjazd do Tajlandii trwający nie dłużej niż 30 dni.
*Walutą w Tajlandii jest bat (THB). 
Kurs NBP z 4 listopada 1 THB = 0,1024 zł. W miejscach odwiedzanych tłumnie przez turystów nie ma problemów z wymianą pieniędzy. Kantory są tam czynne nawet do 22.00 i dłużej. Ale uwaga, różnie z tym bywa na wyspach. Wybierając gotówkę z karty kredytowej z bankomatu trzeba się liczyć z prowizją 150bht. W wielu miejscach można płacić kartą, zwykle jednak trzeba wydać co najmniej 300 batów, a w wielu sklepach doliczają 3 proc. prowizji.
*Czas: w stosunku do Polski trzeba dodać 6 godzin, czyli z 12.00 w południe robi się 18.00.
*Prąd: 220V, zwykle gniazdka takie jak w Polsce
*Zdrowie: w Tajlandii nie funkcjonuje publiczny system darmowych karetek pogotowia. W przypadku wypadku wymagającego szybkiego transportu do szpitala najlepiej pojechać taksówką. Apteki są dobrze zaopatrzone, a farmaceuci dobrze wyszkoleni. Zalecane szczepienia (nie są obowiązkowe): polio, dur brzuszny, tężec. W niektórych rejonach, szczególnie na wyspach, występuje zagrożenie malarią.
*Policja turystyczna – infolinia +66 1155
*Informacja turystyczna: www.tourismthailand.com

Warto wiedzieć: komunikacja

Kolej
-State Railway of Thailand, SRT; www.railway.co.th
-trzy klasy: 1, 2, 3; trzy rodzaje pociągów: ordinary, rapid, express
1 klasa – dwuosobowe kabiny z klimą, kranem, ławką, która zmienia się w miejsce do spania; dostępne w pociągach rapid i express
2 klasa – przedziały podobnie jak w autobusach; w sleeperze – patrzą naprzeciwko, składają się, miejsca na niższym poziomie mają więcej miejsca, są przez to droższe; pościel i zasłonki dla prywatności; dostępne w pociągach rapid i express
3 klasa – najmniej wygodna, zwykle ławki dla 2-3 pasażerów

Komunikacja dalekobieżna
-autobusy: zwykłe (pomarańczowe) – krótkie trasy, dużo pasażerów, opóźnienia; klimatyzowane (niebieskie) – około półtora raza droższe niż zwykłe; turystyczne – prywatne, klimatyzowane, najdroższe
-songthaewy – otwarte ciężarówki lub półciężarówki, zabierające kilka-kilkanaście osób
-wieloosobowe taksówki
-minibusy

Komunikacja miejska
-autobusy
-songthaewy (jak wyżej)
-taxi – nie targować się, a jeśli kierowca nie chce włączyć taksometru, należy wysiąść
-tuk-tuki – inaczej riksze motorowe; cenę ustalić na początku; jeżeli kierowca oferuje niską cenę (np. 10 lub 20bht) najprawdopodobniej zawiezie nas drogiego sklepu; cena tuk-tuka powinna być zbliżona do ceny za taksówkę na tym samym odcinku.
-samlory (riksze)

Share:

0 komentarze:

Post a Comment