Thursday, September 22, 2011

Co to znaczy być człowiekiem...

Przeczytanie powieści „Un uomo” („Człowiek”), napisanej przez Orianę Fallaci, zajęło mi trochę czasu, bo czytałem ją w busie w drodze do i z pracy. Książka opowiada historię Alexandrosa (Alekosa) Panagulisa (1939-1976), rewolucjonisty, lidera oporu przeciw dyktaturze pułkowników w Grecji (lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte), greckiego bohatera narodowego. To historia samotnego rebelianta, który wierzył, że można zmienić świat.

Po zamachu stanu w kwietniu 1967 r. Panagulis trafił do ruchu oporu przeciw reżimowi armii. Wraz ze współpracownikami zaplanował zabójstwo dyktatora Georgiosa Papadopoulosa w sierpniu 1968. Próba nie powiodła się. Panagulis został aresztowany i skazany na karę śmierci. Dzięki naciskom społeczności międzynarodowej wyrok nie został wykonany. Panagulis został przetransportowany do więzienia wojskowego. Kilka razy próbował uciec. Został zamknięty w odizolowanej celi, wielkości 2 na 3 metry, częściowo schowanej w ziemi, z małym przedsionkiem.
Został uwolniony w 1973 r. na mocy amnestii. W 1974 r. junta zmuszona została do oddania władzy. Pangulis zdecydował o starcie w wyborach i został wybrany posłem do parlamentu w Atenach. Kontynuował swoją walkę, tropiąc polityków, którzy kolaborowali z reżimem. Grożono mu śmiercią, po tym, jak zapoczątkował serię publikacji na temat agentów służb bezpieczeństwa reżimu.
1 maja 1976 r. Panagulis padł ofiarą tajemniczego wypadku samochodowego. Oficjalne dochodzenie wykazało, że był to wynik jego błędu.
W piśmie „Magazine litéraire” Marc Kravetz napisał, że „Un uomo” jest „powieścią ideologiczną, powieścią-prawdą, powieścią o władzy i anty-władzy, powieścią klasyczną, powieścią współczesną, powieścią o miłości, powieścią cudem”.

Oriana Fallaci (1929-2006)

pisarka i dziennikarka włoska, pierwsza kobieta we Włoszech, która pracowała na froncie – była korespondentką w Wietnamie i podczas wojny pakistańsko-indyjskiej. Przeprowadziła wywiady z najważniejszymi osobistościami życia politycznego. Na całym świecie sprzedano 20 milionów egzemplarzy jej 12 książek.
Fallaci poznała Panagulisa 21 sierpnia 1973, kiedy wyszedł z więzienia. Została towarzyszką jego życia i była nią aż do jego śmieci. Powieść „Un uomo” została opublikowana w 1979. Sprzedano 3,5 mln egzemplarzy.

„Wywiadzie z historią” („Intervista con la storia”) Fallaci zapytała Panagulisa:
– Alekos, co to znaczy być człowiekiem?
Odpowiedź brzmiała:
– To znaczy być odważnym, mieć godność. To znaczy wierzyć w ludzkość. To znaczy kochać, nie pozwalając, by miłość stała się brzemieniem. To znaczy walczyć. I zwyciężyć.

PS. O ile mi wiadomo, książka nie ukazała się w polskim tłumaczeniu.
Tekst o książce "Un uomo" po włosku można przeczytać tutaj
Share:

0 komentarze:

Post a Comment