Sunday, April 24, 2011

Turcja (2008): Izmir, Çeşme, Selçuk, Efez

TEXT AVAILABLE ALSO IN ENGLISH


Izmir to starożytna Smyrna, trzecie miasto Turcji, największy port handlowy nad Morzem Egejskim. Dwa-trzy dni tutaj wystarczy, bo to wielkie przemysłowe miasto, w którym właściwie nie ma wiele do roboty.
Z Bergamy do Izmiru jest ok. 100 km; autobus jedzie 2 godziny. Większość autobusów dalekobieżnych przyjeżdża na wielki dworzec położony ok. 8 km na północny wschód od centrum. Do centrum jeżdżą autobusy i taksówki.


İZMİR

Agora w Izmirze
Najpierw jesteśmy trochę oszołomieni i chcemy wsiadać do autobusu i jechać dalej, ale po kilku łykach kawy nabieramy odwagi i stwierdzamy, że zmierzymy się z tym molochem.
Jest tylko jeden problem: mamy z przewodnika wynotowane hotele przy paru ulicach, ale na mapie ich nie ma, wszystkie ulice mają numery – jak tu się połapać. Schodzimy na najniższy poziom, gdzie zaczepiamy jakiegoś kierowcę. Jak tylko słyszy, że jesteśmy z Polski, serdecznie wita nas w Turcji (pewnie myśli, że dopiero przyjechaliśmy) i biegnie do jakiegoś autobusu, żeby poczekał na nas. To akurat autobus do centrum. Nasz nowy „przyjaciel” nakazuje kierowcy wysadzić nas tam gdzie trzeba. Jesteśmy uratowani. W duchu co chwilę chwalimy serdeczność, z jaką spotykamy się tutaj na każdy kroku.

Atrakcje
Agora w Izmirze
*Informacja turystyczna mieści się przy Adeniz Maha 1344.
*Agora; to właściwie niewielki placyk z kolumnadami; czynne: 8.30-12 i 13 -17.
*Forteca Kadifekale – to bardziej miejsce widokowe na wzgórzu górującym nad miastem niż obiekt do zwiedzania; są tu małe kawiarenki, gdzie można usiąść na kawę; z dworca przy placu Konak kursuje tu podobno autobus miejski, ale my odważnie wspinamy się pieszo; trochę to trwa i docieramy na szczyt mokrzy jak myszy; może więc lepiej wybrać autobus.
*Konak Meydanı – plac Konak z wieżą zegarową, wielkim pomnikiem i parkiem.
*Bahribata Parkı – muzeum archeologiczne; czynne 8.30-17 i muzeum etnograficzne; czynne wt-nd 8.30-12 i 13-17.
*Muzeum Kolejnictwa; nie wiem czy warto tu zaglądnąć, bo nawet na dworcu, przy którym to muzeum miało się znajdować nic o nim nie wiedzą.

Noclegi
Jak na duże przemysłowe miasto przystało, jest tu dość drogo. Za dwójkę w hotelu, fakt w samym centrum, trzeba dać 50 YTL.

ÇEŞME

Pomnik Paszy Gaziego Hasana
w centrum Çeşme
To małe miasto to popularny wśród tureckich rodzin kurort. Niewielu tu można spotkać turystów z zachodniej Europy, za to jest spokojnie. Miasteczko leży około 80 km od Izmiru, łatwo tu dojechać. Autobusy (bilet z Izmiru kosztuje 8,50 YTL) dojeżdżają do samego centrum.

Atrakcje
Punkt informacji turystycznej mieści się między południową wieżą fortecy a morzem, blisko doku linii promowej Estürk, skąd można popłynąć na wycieczkę na grecką wyspę Chios.
*Zamek z XIV wieku, muzeum archeologiczne, wt-nd 8.30-12 i 13-17; wstęp 3 YTL.
*Plaże: w samym mieście jest malutka, wąska plaża; kto chce czegoś więcej, może się wybrać minibusem na jedną z okolicznych plaż: Çiftlik, Dalyan, Alaçatı, Residere czy Ovacık.

Zamek w Çeşme
Jeśli ktoś chce spędzać wieczory w pubie lub dyskotece, niech pojedzie raczej do sąsiedniej Ilicy. Çeşme to miejsce wybitnie do wypoczynku, niewielkie, z ładnym centrum, gdzie można coś zjeść, kupić pamiątki, czy po prostu posiedzieć nad morzem.

SELÇUK / EFEZ

Do Selçuk najlepiej dojechać z Izmiru (bilet: 8,50 YTL; odległość: ok. 80 km). To kolejne miasto, do którego turysta przyjeżdża na jeden dzień, wyłącznie po to, żeby obejrzeć ruiny starożytnego Efezu. Są one oddalone kilka kilometrów od miasta, można sobie zrobić godzinny spacer.


Atrakcje
*Wstęp do kompleksu ruin kosztuje 20 YTL, ale warto. Znajdują się tu: Gimnazjon Vediusa, stadion, Droga Arkadyjska, łaźnie portowe, gimnazjon portowy, teatr, Biblioteka Celsusa, Agora, świątynia Serapisa, termy Scholastyki, świątynia Hadriana – a właściwie to co po nich pozostało.
*Około półtora kilometra od Efezu jest Góra Siedmiu Braci, a jeszcze dalej – ok. 8 km na południe, Dom Marii (matka Jezusa Chrystusa podobno mieszkała tu przez pewien czas).
*Na wzgórzu Ayasoluk znajduje się bazylika Św. Jana, gdzie autor Apokalipsy spędził ostatnie lata życia, bardzo zrujnowana.

Noclegi
W pensjonatach można znaleźć dwuosobowy pokój za równowartość 15-20 YTL.

Przeczytaj także:

Turcja (2008): Stambuł
Turcja (2008): Bursa, Bergama
Turcja (2008): Bodrum, Kos
Turcja (2008): Pamukkale

Share:

1 comment:

  1. Ja w tym roku również odwiedziłam te miejsca :) Zrobiły na mnie wielkie wrażenie. W szczególności SELÇUK / EFEZ i ta biblioteka...Rewelacja.

    ReplyDelete