Sunday, April 24, 2011

Turcja (2008): Bodrum, Kos

TEXT AVAILABLE ALSO IN ENGLISH


Z Selçuk do Bodrum jest jakieś 170 km, podróż nie jest więc męcząca. W tym pięknym kurorcie nad Morzem Śródziemnym spędzamy kilka dni. Dworzec autobusowy znajduje się w centrum, skąd pieszo można dojść do jednego z wielu pensjonatów tuż przy plaży. Miasto jest popularnym kurortem, nie tylko wśród rodzin tureckich, ale też Niemców czy Polaków.BODRUM

Noclegi
Niedaleko plaży można znaleźć dwuosobowy pokój ze śniadaniem za 20-30 YTL.
Turyści zagraniczni zwykle korzystają z usług biur turystycznych, które wykupują noclegi w kompleksach hotelowych, oddalonych kilka kilometrów od centrum. Spod hoteli do miasta kursują minibusy.

Atrakcje
Zamek Św. Piotra
Punkt informacji turystycznej znajduje się nieopodal zamku Św. Piotra, przy Baris Meydanı.
*Sen Piyer Kalesi – Zamek Św. Piotra, z efektownymi blankami i wieżami; czynne wt-nd 8-12 i 13-17, wstęp: 10 YTL.
*Podwodne Muzeum Archeologiczne, jedno z najważniejszych i największych tego typu na świecie; czynne wt-nd 9-12 i 14-19.
*Z Bodrum można się wybrać na jednodniową wycieczkę jachtem z załogą, zwykle na wyspę Karada albo do tzw. błękitnych lagun. W cenę wliczony jest jeden posiłek. My rezygnujemy z tej turystycznej atrakcji, w zamian wybierając rejs na grecką wyspę Kos.

Choć plaże nie są za duże, można się tu wykąpać w morzu, a parę metrów dalej są lokale, gdzie można tanio zjeść. Do późna czynne są sklepy i stoiska z pamiątkami, jak to w nadmorskich kurortach. Wieczorem turyści wypełniają dziesiątki pubów i dyskotek, które rozsiadły się wzdłuż zatoki. Życie nocne kwitnie. Lokali są dziesiątki, więc muszą dbać o klientów i wymyślają rozmaite atrakcje, żeby przyciągnąć turystów. Tutaj barman żongluje butelkami, tu kelnerzy tańczą na balkonie na piętrze dyskoteki, a jeszcze gdzie indziej zachęcają turystów płonącymi drinkami. Przy końcu promenady jest gigantyczna dyskoteka Halikarnas, droga, prawie wyłącznie dla turystów.
W mieście jest mnóstwo różnych lokali, gdzie można zjeść. W wielu z nich obsługa ma niezwykła zdolność zapamiętywania twarzy klientów. Nie możemy wyjść ze zdziwienia, jak chłopak w lokalu gdzie rano zjedliśmy rogaliki i wypiliśmy kawę, następnego dnia od razu zapytał z uśmiechem, czy chcemy właśnie takiego rogalika i taką kawę, czyli dla mnie z mlekiem, za to bez cukru.
Jeszcze jedna uwaga: trzeba uważać na lokale z muzyką na żywo. Nie pobierają wstępu, ale muszą przecież zapłacić muzykom i wykonawcom, więc ceny są tu zdecydowanie wyższe niż gdzie indziej. Piwo może tu kosztować nawet 15 YTL, czyli równowartość 30 zł.

Przystań w Bodrum

KOS

Promy z Bodrum odpływają codziennie o 9.30, a w drogę powrotną wyruszają o 16.30, rejs trwa godzinę, kosztuje 28 euro.
Na wyspie Kos warto obejrzeć ruiny zamku miejskiego z XIV w. (wstęp: 3 euro) oraz drzewo Hipokratesa (Kos to miasto, w którym urodził się ojciec medycyny).
Inne atrakcje turystyczne to: Casa Romana, muzeum archeologiczne i odeon.

Ruiny zamku na wyspie Kos

Share:

0 komentarze:

Post a Comment